Sztóma körüli kóros állapotok


enterostomák1Az alábbi fejezetben összefoglaljuk a leggyakrabban előforduló kóros sztóma-elváltozásokat. Ezek mellett utalunk a leggyakoribb kiváltó okra, ismertetjük a lehetséges kezelést, megoldást. Ezen elváltozások okaként azonban számos tényező külön-külön is, de sokszor együttesen felelősek, viszont minden egyes embernél ugyanazon ok más-más tünetekkel is jelentkezhet.

Természetesen a megoldás, a kezelés is mindig egyéni kell, hogy legyen, s az itt felsoroltak csupán irányadóak.

Bőrgyulladás (Dermatitis)

Leggyakrabban ileostoma, vagy coecostoma mellett alakul ki előbb a sztóma alatt, majd körülötte élénkvörös, fájdalmas, nedvedző bőrelváltozás.

Oka: a kifolyó lúgos bélnedv, mely felmarja a bőrt. Kialakulhat más sztóma körül is, az alaplap alá folyó, irritatív anyagot tartalmazó, híg széklet hatására.

Kezelése: a lehető legkisebb nyílásúra kivágott alaplap, a bőrfelszín védelme filmszerű bevonatot képező bőrvédőkkel, hydrokolloid bőrvédő seblapokkal, esetleg Zink pasztával. Célszerű, ha a sztóma a bőrfelszíntől 1-2 cm-re előemelkedik.

Allergia

A tapadó alaplapnak megfelelően létrejövő, pirosas, viszkető, később akár kisebesedő bőrelváltozás.

Oka: alaplap anyagában, vagy a ragasztóban lévő allergizáló anyag.

Kezelése: legegyszerűbb a termékcsere, és/vagy a bőr kezelése Ftorocort kenőccsel, Fenistil géllel.

Sztóma Körüli (peristomalis) sérv

A sztóma mellett, főleg a külső oldalon megjelenő kiboltosulás. Fokozatosan növekszik, az egész sztómát, extrém esetben akár az egész érintett oldali hasfalat is magába foglalhatja.

Oka: a műtétet követő hízás, testsúlygyarapodás, mely főleg a hasűri szervekre rakódik. A növekvő hasűri nyomás hatására ezek a leggyengébb ponton, a sztóma helyén megbontott hasfali izomzaton, vagy a műtéti hegben türemkednek elő.

Kezelése: enyhébb esetekben testsúlycsökkentés, hasizom erősítése, tornáztatása, haskötő. Előrehaladottabb esetekben haskötő (kialakított sztómanyílással, vagy anélkül), műtéti rekonstrukció.

Hasfali sérv

A hasfali műtéti hegben megjelenő sérv

Oka: ugyanaz mint az előbb.

Kezelése: szintén.

Sztómaszűkület (stenosis)

Az előemelt bélvég fokozatos beszűkülése, mely extrém esetben ileushoz (bélelzáródás) is vezethet.

Oka: a sztóma kialakítását követően az előemelt bélszakasz (legtöbbször vérellátási elégtelenség miatt) elhal, vagy másodlagosan gyógyul. Az így kialakult bőrrel fedett nyílás viszont fokozatosan beszűkül.

Kezelése: kezdeti állapotban megkísérelhető a tágítás. Előrehaladottabb esetben csak műtéti beavatkozás segít.

Bélelőesés (prolapsus)

A sztómán keresztül vagy csak a nyálkahártya, vagy a teljes bél különböző hosszúságban előesik. Kezdetben ez fekvőhelyzetben spontán visszacsúszik, előrehaladottabb állapotban azonban csak fokozatos nyomással helyezhető vissza. Legtöbbször sztómakörüli sérvvel együtt jelentkezik.

Oka: teljes bélelőesésnél a tág sztómanyílás mellett a bél nem lett kellően rögzítve a hasfalhoz.

Kezelés: előbb-utóbb sebészi korrekció válik szükségessé.

Sztóma-besüppedés

A sztóma a hasfal szintje alá, tölcsérszerű mélyedésbe kerül.

Oka: a műtét utáni bélvégelhalás (ld. stenosis) vagy jelentősebb hasfal megvastagodás, melyet nem tudott követni a varratokkal a hasfali rétegekhez túlságosan lerögzített bélkacs.

Kezelés: konvex típusú segédeszköz használata.

Vérzés

Általában az előemelt bélvég nyálkahártyája vérzik. Oka: túl erélyes mechanikus dörzsölés, melyet maga a segédeszköz, esetleg az ápolás során mi magunk okozunk.

Kezelés: langyos kamillás lemosás, enyhe érintéssel. Spontán szűnik.

Kőképződés

Urostomások rezervoárjában, vagy az előemelt bélvégen a vizeletből kőkristályok válnak ki.

Oka: a vizelet lúgosodása, túl koncentrált vizelet.

Kezelés: kőeltávolítás, a vizelet savanyítása, bő folyadékbevitel.

Forrás: Daganatok.hu

Hozzászólás

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .